Test na przeciwciała SARS-CoV-2 IgG
Jednorazowy test serologiczny SARS-CoV-2 IgG jest enzymatycznym testem immunoenzymatycznym przeznaczonym do wykrywania przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 klasy IgG. Przeprowadza się go w celu ilościowego określenia możliwego kontaktu osoby z wirusem wywołującym COVID-19.
Przeciwciała IgG w surowicy krwi żylnej można wykryć nie wcześniej niż 11-14 dni po wystąpieniu pierwszych objawów choroby. Reprezentują one "późną fazę" infekcji, wskazując na rozwój humoralnej odpowiedzi immunologicznej, która powoduje wytwarzanie przeciwciał wskazujących na wcześniejszy kontakt z wirusem SARS-CoV-2. Przeciwciała te mają zdolność neutralizowania wirusa, a ich obecność we krwi potwierdza uzyskanie odporności na COVID-19.
Wskazania do badania
Badania określające ilościowo stężenie przeciwciał neutralizujących przeciwko SARS-CoV-2 IgG należy wykonać na osobach, które:
- miały kontakt z osobą zakażoną Covid-19;
- chorowały na koronawirusa (przeciwciała przeciwko glikoproteinie - białku S, który tworzy tzw. "koronę" wirusa - powinny pozostawać we krwi przez co najmniej kilka miesięcy po zakończeniu choroby);
- zaszczepione lekami stworzonymi na bazie glikoproteiny S wirusa SARS-CoV-2 (są to szczepionki: Moderna, Astra Zenec, Pfizer i/lub BioNtech);
- doznali infekcji z objawami grypopodobnymi (wysoka gorączka, katar, kaszel), podczas którego nie wykonano testu na koronawirusa;
- zdrowi, ale chcieliby dalej sprawdzać swoje zdrowie i ustalić, czy mieli Covid-19 bezobjawowo lub z łagodnymi objawami.
Kiedy należy wykonać test?
U rekonwalescentów pierwsze badanie należy przeprowadzić nie wcześniej niż 2 tygodnie po wyzdrowieniu. W przypadku osób zaszczepionych test należy przeprowadzić co najmniej 10-14 dni po pierwszej i drugiej dawce szczepionki (lub ostatniej).
Materiałem do badania jest krew żylna pobrana od pacjenta (a raczej jego surowica lub osocze). Reakcja wiązania przeciwciał zachodzi następnie na plastikowej płytce z otworami pokrytymi innym przeciwciałem. Wyniki badań odczytywane są spektrofotometrycznie. Test nie wymaga żadnego przygotowania. Nie trzeba go wykonywać na pusty żołądek.
Diagnostyka przeciwciał koronawirusa
Pozytywne wyniki testów serologicznych sugerują obecne lub przeszłe zakażenie SARS-CoV-2, ale mogą być również związane z reaktywnością krzyżową z innymi szczepami koronawirusa. Fałszywie dodatnie wyniki występują u około 3% osób zaszczepionych przeciwko grypie lub u pacjentów z chorobą autoimmunologiczną.
Największą czułość diagnostyczną uzyskuje się poprzez równoległe badanie swoistych przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 w klasach IgG i IgM. Jest to 100% dla pomiarów u pacjentów, którzy przeszli ponad 10 dni po wystąpieniu objawów, a tylko 66% u ludzi - mniej niż 10 dni od wystąpienia objawów. Aby ostatecznie wykluczyć lub potwierdzić zakażenie SARS-CoV-2, należy wykonać molekularny test diagnostyczny RT-PCR.
Interpretacja wyników badań
1. Ujemny wynik IgG (-):
- Brak kontaktu z wirusem SARS-CoV-2.
- Badanie wykonano w trakcie okna serologicznego (konieczne jest powtórzenie testu za około 2-4 tygodnie). 2. Wątpliwy wynik (IgG w pytaniu):
- Test należy powtórzyć za około 1-2 tygodnie. 3. Pozytywny wynik IgG (+):
- Poprzednia lub aktywna infekcja.
- Możliwość reakcji krzyżowych ze szczepami koronawirusa innymi niż SARS-CoV-