Toksokaroza – choroba odzwierzęca, spowodowana pasożytowaniem w organizmie człowieka larw obleńców z rodzaju Toxocara, często przebiegająca z porażeniem organów wewnętrznych i oczu. Choroba jest często (...)
dalej »
Toksokaroza – choroba odzwierzęca, spowodowana pasożytowaniem w organizmie człowieka larw obleńców z rodzaju Toxocara, często przebiegająca z porażeniem organów wewnętrznych i oczu. Choroba jest często spotykana we wszystkich krajach na świecie, przy czym najczęściej zapadają na nią dzieci. Znanych jest kilka rodzajów obleńców tego typu. W patologii człowieka najlepiej zbadana jest rola Toxocara canis (robaki, porażające najczęściej rodzinę psowatych), mniej – Toxocara cati (dotyka najczęściej przedstawicieli rodziny kotowatych).
Źródłem zakażenia człowieka najczęściej są psy, zanieczyszczające glebę jajami toksokar, które znajdują się w ich ekskrementach. Zakażenie psów tym typem robaków stanowi mniej więcej 15-50%, choć w niektórych regionach sięga 90%. Chorzy ludzie nie są źródłem infekcji, ponieważ w ich organizmie cykl rozwoju toksokar jest niepełny (osobniki nie osiągają dojrzałości płciowej).
Ludzie zarażają się toksokarozą połykając jaja toksokar z jedzeniem lub wodą, zanieczyszczoną odchodami zwierząt, a także poprzez kontakt z zakażonymi zwierzętami. Larwy wykluwające się z jaj migrują przez ścianki jelita do naczyń krwionośnych i trafiają do różnych organów i tkanek, w których osadzają się przez długi czas zachowując swoją aktywność biologiczną i wywołując larwalną postać choroby. Migrując w organizmie człowieka larwy uszkadzają tkanki, powodują stany zapalne i martwicę.
Kliniczne objawy toksokarozy zależą od lokalizacji pasożytów oraz stopnia inwazyjności. W przebiegu klinicznym wydzielane są dwie formy inwazji: zespół larwy wędrującej trzewnej (visceral larva migrans) oraz toksokaroza oczu (ocular larva migrans). Toksokaroza trzewna często objawia się gorączką z nawrotami w ciągu kilku tygodni, a nawet miecielicy. Można zaobserwować powiększenie niektórych węzłów chłonnych, porażenie organów układu oddechowego (zapalenie oskrzeli oraz odoskrzelowe zapalenie płuc). Dla wszystkich przypadków charakterystyczna jest eozynofilia.
Postawienie diagnozy parazytologicznej za życia pacjenta jest w zasadzie niemożliwe, ponieważ migrujące larwy są trudne do wykrycia w organizmie. Histologiczne badania biopatów pozwalają wykryć larwy toksokar i postawić diagnozę parazytologiczną. Jednak liczne badania pokazują, iż testy serologiczne z użyciem oczyszczonych antygenów larw, szczególnie analiza immunoenzymatyczna jest dosyć czułą i specyficzną metodą diagnostyki. Obecnie dzięki tej metodzie wykrywa się przeciwciała specyficzne do ekskrekcyjno-sekrecyjnych oraz somatycznych antygenów larw Toxocara canis.
ukryć »